Óscares 2013 – E agora as Nomeações por Filme
Lincoln – 12 nomeações
DreamWorks Pictures/20th Century Fox Production (Walt Disney/20th Century Fox)
Daniel Day-Lewis – Performance by an actor in a leading role
Tommy Lee Jones – Performance by an actor in a supporting role
Sally Field – Performance by an actress in a supporting role
Cinematography
Costume design
Directing
Film editing
Original score
Best picture
Production design
Sound mixing
Adapted screenplay
Life Of Pi – 11 nomeações
Fox 2000 Pictures Production (20th Century Fox)
Cinematography
Directing
Film editing
Original score
Original song – “Pi’s Lullaby”
Best picture
Production design
Sound editing
Sound mixing
Visual effects
Adapted screenplay
Les Misérables – 8 nomeações
Universal Pictures and Working Title Production (Universal)
Hugh Jackman – Performance by an actor in a leading role
Anne Hathaway – Performance by an actress in a supporting role
Costume design
Makeup and hairstyling
Original song – “Suddenly”
Best picture
Production design
Sound mixing
Silver Linings Playbook – 8 nomeações
Weinstein Company Production (The Weinstein Company)
Bradley Cooper – Performance by an actor in a leading role
Robert De Niro – Performance by an actor in a supporting role
Jennifer Lawrence – Performance by an actress in a leading role
Jacki Weaver – Performance by an actress in a supporting role
Directing
Film editing
Best picture
Adapted screenplay
Argo – 7 nomeações
Stage 16 Pictures Production (Warner Bros.)
Alan Arkin – Performance by an actor in a supporting role
Film editing
Original score
Best picture
Sound editing
Sound mixing
Adapted screenplay
Zero Dark Thirty – 5 nomeações
Columbia Pictures Production (Sony Pictures Releasing)
Jessica Chastain – Performance by an actress in a leading role
Film editing
Best picture
Sound editing
Original screenplay
Amour – 5 nomeações
Les Films du Losange/X Filme Creative Pool/Wega Film Production (Sony Pictures Classics)
Emmanuelle Riva – Performance by an actress in a leading role
Directing
Best foreign language film (Austria)
Best picture
Original screenplay
Skyfall – 5 nomeações
Eon Productions Ltd./Metro-Goldwyn-Mayer Pictures/Columbia Pictures Production (Sony Pictures Releasing and MGM)
Cinematography
Original score
Original song – “Skyfall”
Sound editing
Sound mixing
Django Unchained – 5 nomeações
Weinstein Company and Columbia Pictures Production (The Weinstein Company)
Christoph Waltz – Performance by an actor in a supporting role
Cinematography
Best picture
Sound editing
Original screenplay
Anna Karenina – 4 nomeações
Working Title Films Production (Focus Features)
Cinematography
Costume design
Original score
Production design
Beasts of the Southern Wild – 4 nomeações
Cinereach and Court 13 Production (Fox Searchlight)
Quvenzhané Wallis – Performance by an actress in a leading role
Directing
Best picture
Adapted screenplay
The Hobbit: An Unexpected Journey – 3 nomeações
New Line and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Production (Warner Bros. and Metro-Goldwyn-Mayer)
Makeup and hairstyling
Production design
Visual effects
The Master – 3 nomeações
Ghoulardi Film Company/Annapurna Pictures Production (The Weinstein Company)
Joaquin Phoenix – Performance by an actor in a leading role
Philip Seymour Hoffman – Performance by an actor in a supporting role
Amy Adams – Performance by an actress in a supporting role
Snow White and the Huntsman – 2 nomeações
Universal Pictures Production (Universal)
Costume design
Visual effects
Flight – 2 nomeações
Paramount Pictures Production (Paramount)
Denzel Washington – Performance by an actor in a leading role
Original screenplay
1 Nomeação:
5 Broken Cameras
Guy DVD Films/Burnat Films Palestine Production (Kino Lorber)
Documentary feature
Frankenweenie
Walt Disney Pictures Production (Walt Disney)
Best animated feature film
The Gatekeepers
Les Films du Poisson/Dror Moreh/Cinephil Production (Sony Pictures Classics)
Documentary feature
Hitchcock
Montecito Picture Company/Barnette/Thayer Production (Fox Searchlight)
Makeup and hairstyling
How to Survive a Plague
How to Survive a Plague Production (Sundance Selects)
Documentary feature
The Impossible
Apaches Entertainment/Telecinco Cinema in association with La Trini, CANAL +, ICAA, IVAC and Generalitat Valenciana Production (Summit Entertainment and Mediaset España)
Naomi Watts – Performance by an actress in a leading role
The Invisible War
Chain Camera Pictures Production (Cinedigm/Docurama Films)
Documentary feature
Kon-Tiki
Nordisk Film Production (The Weinstein Company)
Best foreign language film (Norway)
Marvel’s The Avengers
Marvel Studios Production (Walt Disney)
Visual effects
Mirror Mirror
Goldmann Pictures/Relativity Media/RAT Entertainment/Misher Films Production (Relativity Media)
Costume design
Moonrise Kingdom
Indian Paintbrush Production (Focus Features)
Original screenplay
No
Fabula Production (Sony Pictures Classics)
Best foreign language film (Chile)
ParaNorman – 1 nomination
LAIKA Production (Focus Features)
Best animated feature film
The Pirates! Band of Misfits – 1 nomination
Columbia and Sony Pictures Animation Production (Sony Pictures Releasing)
Best animated feature film
Prometheus
20th Century Fox Production (20th Century Fox)
Visual effects
Brave
Pixar Animation Studios Production (Walt Disney)
Best animated feature film
Chasing Ice
Exposure Production (Submarine Deluxe)
Original song – “Before My Time”
A Royal Affair
Zentropa Production (Magnolia Pictures)
Best foreign language film (Denmark)
Searching for Sugar Man
Red Box Films and Passion Pictures in association with Canfield Pictures Production (Sony Pictures Classics)
Documentary feature
The Sessions
Such Much Films/Rhino Films Production (Fox Searchlight)
Helen Hunt – Performance by an actress in a supporting role
Ted
Media Rights Capital Production (Universal)
Original song – “Everybody Needs A Best Friend”
War Witch
Item 7 Production (Tribeca Film)
Best foreign language film (Canada)
Wreck-It Ralph
Walt Disney Animation Studios Production (Walt Disney)
Best animated feature film
Fonte: www.deadline.com